Our range of products include electrical panel connector, terminal connector strip, 12 way open type connector, 12 way terminal strip connector, 4 way open type connector single way and 5 way connector.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Poles | 4 |
| Material | DMC |
| Wire Size | 6 sqmm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 63 A |
| Termination Type | Screw |
| Contact Material | DMC |
| Cable Type | 4 |
| Connector Shape | Straight |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Brand | Rifai Industries |
| Power Rating | 30 Amp |
| Application | Automotive |
| Configuration | Coaxial connector |
| Number of Pins | 16 Way |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Voltage | 500 V |
| Conductor Type | .0001 inch Thick Nickel Over It |
| Current | 15 Amps |
| Brand | Rifai Industries |
| Way | 12 Way |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Poles | 12 |
| Current Rating | 32 A |
| Body Material | DMC |
| Pitch Size | DMC |
| Wire Size | 10 sqmm |
| Voltage Rating | 230 V |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Shape | Rectangular |
| Pitch | 10 mm |
| Termination Type | Screw |
| Contact Material | Brass |
| Operating Mode | Manual |
| Body Colour | White |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Rating | 30 Amp |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Connector Type | Wire Connectors |
| Usage/Application | Electrical Panel |
| Power Rating | 15 Amp |
| Application | Battery/Power, PCB |
| Configuration | Circular/Cylindrical connector |
| Number of Pins | 4 Way |
| Brand | Rifai Industries |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Material | DMC |
| Current Rating | 32 A |
| No Of Poles | 5 Pole |
| Connector Type | Close |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage/Application | panel |
| Color | Red |
| Series | 5 way |
| Finish | Gloss |
| Packaging Type | Box |
| Brand | HCI |
| Contact Material | Brass |
| Screw Material | M.S |
| Application | Automotive, Control Panel, Railway |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Usage/Application | Electrical Fitting |
| Voltage | 500 V |
| Current | 3A |
| Brand | Rifai Industries |
| Way | 12 Ways |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Poles | 6 |
| Pack Type | Pack of 100 |
| Current Rating | 30 Amp |
| Wire Size | 4 sqmm |
| Material | Brass |
| Voltage Rating | 415 V |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Temperature | 75 Degree C |
| Pitch | 6 mm |
| Body Colour | Black |
| Contact Material | Nickel Plated Brass |
| Voltage | 500 V |
| Number Of Pins | 10 |
| Brand | Rifai Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Mohammed G. Qureshi (Owner)
Rifai Industries
4/920-B,,Basement,Crystal Palace, Godown-3,Tilak Maidan Road,Begampura
Surat - 395003, Gujarat, India