Pioneers in the industry, we offer m8 stud motor terminal block, abb motor terminal block, 210mm round siemens motor terminal block, 100 hp siemens motor terminal block, three phase electric motor terminal block and 10 hp texmo brass terminal block from India.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 57A |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Motor Terminal |
| Color | Orange |
| Shape | Rectangular |
| Fnish | Color Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 56–80 |
| Number Of Terminals | 6 way |
| Rated Voltage | 415 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Material | Copper |
| Insulation Material | DMC |
| With Links | Yes |
| Terminal Material | Nickel Plated Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 560 Amp |
| Use | For Electrical Contact |
| Voltage | 440 V |
| Color | White |
| Current Rating | 63A |
| Rated Current | 32 A |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Electric Connector |
| Shape | Round |
| Brand | Siemens |
| Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Usage/Application | Electric Motor |
| Brand | Rifai Industries |
| Material | TMC |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 1 kg |
| Color | White |
Minimum order quantity: 200 Piece
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Simens Motor Terminal Plate.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 90–100 |
| Number Of Terminals | 6 stud |
| Rated Voltage | 415 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Insulation Material | DMC |
| Colour | Red |
| With Links | No |
| Terminal Material | Nickel Plated Brass |
| Material | DMC |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | For Electrical Contact |
| Current Rating | 63A |
| Rated Current | 32 A |
Minimum order quantity: 12 Piece
We are a unique name in the market to provide our respected customers an exclusive range of Three Phase Electric Motor Terminal Block.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Electric Fittings |
| Current Rating | 32A |
| Voltage | 240 V |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Ceramic & Brass |
| Current | 560 Amp |
| Color | White |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 90–100 |
| Current Rating | 32A |
| Number Of Terminals | 3 way |
| Rated Current | 32 A |
| Brand | Kirloskar |
| Material | DMC |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Features | PUMP TERMINAL |
| Insulation Material | DMC |
| Color | RED |
| With Links | No |
| Terminal Material | Tin Plated Brass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 200–225 |
| Power Rating | 200 kva |
| Current Rating | 500A |
| Number Of Terminals | DMC |
| Input Voltage Range | 300-500 V |
| Rated Current | 160 A |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Material | Bakelite |
| Insulation Material | DMC |
| Terminal Material | Nickel Plated Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Number of Terminals | 4 Way |
| Stud Size | M5 |
| Brand | Kirloskar |
| Material | DMC |
| Connection Type | Stud Type |
| Country of Origin | Made in India |
| Texmo | 30 amp |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 90–100 |
| Number Of Terminals | 3 stud |
| Material | DMC |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Insulation Material | DMC |
| Current Rating | 32A |
| Rated Current | 63 A |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M10 |
| Brand | BHARAT BIJLI |
| Material | DMC |
| Starter Type | GK-330 |
| Features | 50AMP |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Material | DMC |
| Starter Type | MOTOR-DRIVES |
| Color | GREY |
| Features | M-16 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 460V |
| Type | Feed-through |
| Usage/Application | PCB |
| Material | Bakelite |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M5 |
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 250 V |
| No. of Poles | 6 |
| Rated Current | 33–63 A |
| Mounting Type | Foot cum Flange |
| Connection Type | Screw Type |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | White |
| Voltage Type | Low Voltage |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Contact Material | SMC |
| Current Rating | 700 Amp |
| Brand | HCI |
| Usage/Application | Electric Contact |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material Type | DMC |
| Usage/Application | 60 HP |
| Material | Copper |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | For Electric Motors |
| Voltage | 1100 V |
| Current | 560 Amp |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1100 V |
| Brand | Rifai Industries |
| Part Number | 6 |
| Material | Ceramic |
| Current | 560 Amp |
| Use | For Electrical Contact |
| Insulator | PBT |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 315–355 |
| Current Rating | 63A |
| Number Of Terminals | 6 way |
| Rated Current | 160 A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Insulation Material | DMC |
| With Links | Yes |
| Terminal Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Country of Origin | Made in India |
| SIZE | 55x38 |
| color | Red |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Voltage | 1100 V |
| Colour | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | DMC |
| Current | 560 Amps |
| Use | For Electrical Contact |
Minimum order quantity: 6 Piece
Varianten
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 90–100 |
| Current Rating | 32A |
| Number Of Terminals | 4 stud |
| Rated Current | 32 A |
| Material | DMC |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Material | DMC |
| Brand | Weg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Country of Origin | Made in India |
| material | DMC |
| size | 132X74 |
| stud | M-10 |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Brand | Crompton Greaves |
| Material | DMC |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Material | Bakelite |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Siemens |
| Material | DMC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Material | DMC |
| Country of Origin | Made in India |
| COLOR | RED |
| Brand | HCI / RIFAI |
Minimum order quantity: 24 Piece
| Size | 190 x 190 mm |
| Material | DMC |
| Type | Electric Motor Terminal |
| Usage/Application | Motor Part |
| Brand | HCI / RIFAI |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 24 Piece |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Type | Feed Through |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Connection Type | Stud |
| Stud Size | M5 |
| Current Rating | 32 A |
| Rated Voltage | 110 V |
| Cable Size | 6–16 mm² |
| Mounting Type | TERMINAL |
| Number Of Poles | 6 pole |
| Color | Red |
₹ 35.00 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 415V |
| Colour | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 560 Amp |
| Use | For Electrical Contact |
| Material | SMC & DMC |
| Power | 10HP |
Minimum order quantity: 32 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Mohammed G. Qureshi (Owner)
Rifai Industries
4/920-B,,Basement,Crystal Palace, Godown-3,Tilak Maidan Road,Begampura
Surat - 395003, Gujarat, India