Offering you a complete choice of products which include crompton motor terminal plate, abb 10hp motor terminal plate, motor terminal plate, abb motor terminal block, brass motor terminal plate and km 5 terminal plate.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 3 Way |
| Stud Size | M5 |
| Brand | Crompton Greaves |
| Material | DMC |
| Rated Voltage | 250 V |
| Rated Current | 33–63 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Color | Red |
| Current Rating | 15 Amp |
| Motor Voltage | 600V |
| Terminal | Motor Terminal |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Brush Top | Brass |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M10 |
| Brand | Abb |
| Material | DMC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | SKY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | TERMINAL |
| Stud Size | M4 |
| Brand | BHARAT BIJLI |
| Material | DMC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 33–63 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 315–355 |
| Current Rating | 400A |
| Number Of Terminals | 6 way |
| Rated Current | 100 A |
| Rated Voltage | 1000 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Insulation Material | DMC |
| With Links | Yes |
| Terminal Material | Nickel Plated Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | HCI / RIFAI |
₹ 150.00 / Piece Get Latest Price
| Brand | Rifai Industries |
| Material | DMC |
| Type Of Motor | AC Motor |
| Color | Red |
| Terminal | 7/6 Inch |
| Thickness | 8 mm |
| Pin Type | 6 Pin |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 42.00 / Piece Get Latest Price
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M6 |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Plate Material | DMC |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | km-5 |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M5 |
| Standard | ISO 2982 |
| Diameter | 10 mm |
| Rated Voltage | 250 V |
| Hardness | 40-50 HRC |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Screw Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Surface Treatment | Zinc Coated |
| Color | White |
| Lock Nut Type | KM |
| Plate Material | DMC |
| Material | Stainless Steel |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 3 STUD |
| Stud Size | M5 |
| Brand | Siemens |
| Material | DMC |
| Rated Voltage | 250 V |
| Rated Current | 33–63 A |
| Connection Type | Screw Type |
| Starter Type | 20hp |
| Features | 20hp |
| Thermal Class | Class B |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Number of Terminals | 3 Way |
| Stud Size | M6 |
| Brand | Crompton Greaves |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Screw Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Plate Material | DMC |
| Material | Copper |
Minimum order quantity: 120 Piece
The Crompton 10 HP 3-Stud Motor Terminal Plate, branded HCI (Rifai), is a premium-quality 32 Amp motor terminal plate designed for reliable and secure electrical connections in 10 HP motors. Made from high-strength, heat-resistant DMC material, this red 3-stud terminal plate ensures excellent insulation and long operational life in heavy-duty environments.
It features durable M-6 brass studs with a 74×46 mm stud layout, providing firm, vibration-free connections for Crompton motors, pump motors, AC induction motors, and industrial machinery. The plate offers superior resistance to current leakage, tracking, and high-temperature conditions, making it ideal for motor rewinding shops, pump manufacturers, and OEMs.
This 10 HP Crompton-compatible terminal plate ensures stable performance, easy installation, and safe 3-phase power distribution. Available in bulk quantities with consistent quality from HCI (Reifai Industries), a trusted name in motor terminal plates and spare parts.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M8 |
| Brand | Crompton Greaves |
| Material | DMC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 33–63 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M5 |
| Brand | BHARAT BIJLI |
| Material | DMC |
| Rated Current | 17–32 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Thermal Class | Class B |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 56–80 |
| Number Of Terminals | 3 STUD |
| Rated Voltage | 415 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Material | Bakelite |
| Insulation Material | DMC |
| Terminal Material | Nickel Plated Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| CROMPTON | 50.00 |
| DMC | MATERIAL |
| RED | COLOUR |
| Current Rating | 63A |
| Rated Current | 32 A |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Moulding |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Motor Voltage | 220V |
| Product Code | M16 |
| Surface Finish | Matt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Usage/Application | For Electrical Contact |
| Material | DMC |
| Color | Red |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 560 Amps |
| Voltage | 1100 V |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Brand | ABB |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Blue |
| Motor Power | 250 HP |
| Terminal | Motor Terminal |
| Product Code | Y2 355 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M12 |
| Brand | CHINA ROUND |
| Material | DMC |
| Rated Voltage | 690 V |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Country of Origin | Made in India |
| color | Blue |
| stud | 6 stud |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Type | Feed-through |
| Connection Type | Screw |
| Current Rating (A) | 32 A |
| Cable Size | 4–10 mm² |
| Brand | Abb |
| Connection Method | Stud |
| Rated Voltage | 250 V |
| Mounting Type | DMC Terminal |
| Voltage Rating (V) | 500 V |
| Number of Poles | 6 |
| Color | Red |
| Pitch (mm) | 5.00 mm |
Minimum order quantity: 150 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Type | Feed Through |
| Number of Terminals | 64 amp |
| Stud Size | M8 |
| Cable Size | 95-60mm |
| Connection Type | Screw |
| Rated Current | 32 A |
| Rated Voltage | 600 V |
| Mounting Type | Motor Terminal |
| Number Of Poles | 6 pole |
| Color | Red |
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Brand | Siemens |
| Material | DMC |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Current Rating | 63A |
| Number of Terminals | 3 Way |
| Stud Size | M5 |
| Brand | Kirloskar |
| Country of Origin | Made in India |
| COLOR | RED |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | Dmc |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M6 |
| Brand | Crompton Greaves |
| Material | DMC |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Brand | RG |
| Material | DMC |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 60 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Current Rating | 300 |
| Number of Terminals | BRASS STUD |
| Stud Size | M10 |
| Brand | Siemens |
| Material | DMC |
| Color | White / Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Motor Frame Size | 90–100 |
| Number Of Terminals | 6 STUD |
| Rated Voltage | 415 V |
| Connection Type | Stud |
| Mounting Type | Terminal Box |
| Insulation Material | DMC |
| With Links | Yes |
| Terminal Material | Nickel Plated Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| SIZE | 160/180 |
| COLOUR | SKY |
| Current Rating | 63A |
| Rated Current | 32 A |
Minimum order quantity: 50 Piece
Motor terminal plate 15 To 20 HP
Frame HX-160-180
make: ABB
Size: 80 mm long, 50 mm width
M-8 Bolt
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 50 Piece
| urrent Rating | 10A |
| Contact Material | Brass,S.S,& M.S |
| Brand HCI(Rifai) |
|
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Abb |
| Material | DMC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Brand | HCI / RIFAI |
| Type | Feed-through |
| Part Number | GK-330 |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Type | Feed-through |
| Material | DMC |
| Color | Red |
| Brand | HCI / RIFAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Usage/Application | For Electrical Contact |
| Material | DMC |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 560 Amps |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Siemens |
| Material | DMC |
| Color | BLUE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40.00 / Piece Get Latest Price
| Brand | M2BA |
| Material | DMC |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Current | 35-560 Amps |
| Use | For electrical contact |
₹ 0020 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Red |
| Brand | HCI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Number of Terminals | 4 Way |
| Stud Size | M5 |
| Rated Voltage | 250 V |
| Rated Current | 200A |
| Connection Type | Stud Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Color | Grey |
Mohammed G. Qureshi (Owner)
Rifai Industries
4/920-B,,Basement,Crystal Palace, Godown-3,Tilak Maidan Road,Begampura
Surat - 395003, Gujarat, India