Manufacturer of a wide range of products which include 250 hp abb electric motor terminal plate, kirloskar motors terminal plate, 125 kva generator motor terminal plate, m5 stud electric motor terminal plate, motor pump terminal boards and abb motor terminal block 20hp to 250hp frame.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bharat Bijli |
| Usage/Application | Electrical Fitting |
| Color | Red |
| Current | 560 Amp |
| Voltage | 1100V |
| Material | DMC |
| Material Type | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | DMC |
| Power | 75 KW |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M10 |
| Phase | Three Phase |
| Material | DMC |
| Horsepower | 50 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 6 |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Style | Top Mounted |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Power | 125 kVA |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Red |
| Surface Finish | Color Coated |
| Surface Treatment | Matt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material | DMC |
| Usage/Application | For Electrical Contact |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 35 Amp |
| Voltage | 260V |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | Bakelite |
| Number Of Ways | 60 amp |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Current Rating | 63 A |
| Stud Size | M10 |
| Mounting Type | Motor Pump Terminal |
| Connection Type | Stud Type |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 63A |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Number of Terminals | 3 Way |
| Stud Size | M4 |
| Brand | Kirloskar |
| Usage/Application | Industrial |
| Plate Material | DMC |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Brand | Abb |
| Color | Blue & Golden |
| Surface Finish | Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 1100V |
| Current | 440 Amp |
| Use | For Electrical Contact |
| Material | Stainless Steel |
| Material Type | DMC |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Number of Terminals | 6 Way |
| Stud Size | M8 |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 64–100 A |
| Connection Type | Stud Type |
| Mounting Style | Top Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Plate Material | DMC |
| Material | Copper |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Suitable For Width | 4 mm |
| Terminal Series | Connectwell |
| Color | RED |
| Material | DMC |
| Brand | HCI / RIFAI |
| Model Name/Number | TRIANGLE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material Type | TMC |
| Usage/Application | Alternators And Generators |
| Color | Black |
| Terminal | Generator Terminal |
| Current | 560 Amp |
| Voltage | 1000V |
Minimum order quantity: 100 Piece
Mohammed G. Qureshi (Owner)
Rifai Industries
4/920-B,,Basement,Crystal Palace, Godown-3,Tilak Maidan Road,Begampura
Surat - 395003, Gujarat, India